Jak wekować żywność?

Wekowanie to sprawdzona „babcina” metoda pasteryzacji, dzięki której możesz dłużej przechowywać posiłki już po ich ugotowaniu. Jest prosta, sprawdza się w przypadku wielu typów dań, zapewniając bezpieczeństwo i doskonały smak przez dłuższy czas.

Jak wekować? Pasteryzacja

Pasteryzowanie żywności to nic innego jak umieszczanie szczelnie zakręconych słoików z żywnością do garnka z wodą. Wodę należy podgrzać do nawet 100 stopni. Słoiki trzymamy około 20 minut we wrzącej wodzie (wszystko zależy od tego, jaki produkt wekujemy oraz jakiej wielkości jest słoik). Następnie pozostawiamy je do wystygnięcia i możemy umieścić je w szafce.

Dzięki pasteryzacji, żywność przez długi czas zachowa zarówno swoje walory smakowe, jak i odżywcze. Należy pamiętać o tym, że sam proces pasteryzacji słoików nie jest metodą, która sama w sobie zapewni przetworom długotrwałą świeżość. Owoce i warzywa należy odpowiednio przygotować do pasteryzowania, a więc poddać właściwej obróbce termicznej, w słoiku zalać je zalewą (np. wodą z octem), dodać przyprawy itp.

Co ważne, dzięki wekowaniu można usunąć szkodliwe bakterie z żywności. Daje nam to pewność, że spożywane przez nas sałatki warzywne czy owoce są zdrowe.

Jak pasteryzować słoiki?

Pasteryzacja słoików w garnku:

  1. Potrzebujesz czystych, pozbawionych wyszczerbień, wyparzonych słoików oraz pokrywek.
  2. Do tak przygotowanych słojów przelej gorącą potrawę, której świeżość chcesz przedłużyć. Ważne jest, by zostawić ok. 1-2 cm miejsca między poziomem potrawy a pokrywką.
  3. Po wlaniu, przetrzyj ranty słoika ściereczką lub ręcznikiem papierowym – tak, by miejsce zetknięcia z pokrywką było czyste i suche.
  4. Zakręć dokładnie każdy słoik. By się nie poparzyć, użyj np. rękawic kuchennych.
  5. Tak zabezpieczone słoiki włóż do dużego garnka (na jego dnie umieść ściereczkę).
  6. Zalej słoiki wodą (na wysokość mniej więcej ¾) i włącz kuchenkę.
  7. Słoiki trzymaj 20 minut w gotującej wodzie.
  8. Wyjmij je i wytrzyj z wody.
  9. Odwróć każdy ze słoików do góry dnem i przykryj je ściereczką, pozostawiając tak do całkowitego wystygnięcia. Gdy to nastąpi – odwróć je do normalnej pozycji. O prawidłowym zawekowaniu świadczyć będzie wklęsłe wieczko.

Coraz częściej pojawia się także trend pasteryzowania słoików w piekarniku. Wiele osób woli tę właśnie metodę wekowania słoików. Dlaczego? Przede wszystkim tak zwana „pasteryzacja na sucho” pozwala na wygodniejsze zabezpieczenie przetworów. Nie trzeba bowiem szykować dużego garnka z wodą, nie trzeba pilnować, czy woda się już zagotowała i odmierzać czasu do końca procesu.

Pasteryzacja słoików w piekarniku sprowadza się do kilku prostych kroków:

  1. Do zimnego piekarnika wstawiamy słoiki z przetworami – najlepiej na blasze położyć papier do pieczenia.
  2. Należy pamiętać, by słoiki nie stykały się ze sobą i były ustawione pokrywką do góry.
  3. Piekarnik nastawiamy na 160 stopni, a gdy się nagrzeje, zmniejszamy wartość na 120 stopni.
  4. W takiej temperaturze wekujemy słoiki około 40 minut.
  5. Po tym czasie wyjmujemy słoiki i zostawiamy je do ostygnięcia.

Co wekować?

Tak naprawdę nie ma większych ograniczeń! Pasteryzowaniu poddaje się zarówno przetwory z owoców, jak i warzyw. Najpopularniejsze są oczywiście ogórki konserwowe, dynia, buraki, cukinia czy papryka. Z owoców najchętniej wybieramy truskawki, gruszki, jabłka i śliwki – jednym słowem wszystkie owoce, z których można przygotować później np. kompot czy nadzienie do ciasta. Popularne są także sałatki warzywne (cukinia, cebula, pomidory w jednym słoiku), które zimą są doskonałym dodatkiem do obiadu. Z warzyw można przygotować także sosy, które zawekowane mogą poczekać na spożycie nawet kilka tygodni. Pasteryzować można też zupy, dania gotowe (np. bigos) oraz dżemy.

Ciekawostka!

Czy używane zamiennie określenia „pasteryzowanie” i „wekowanie” oznaczają to samo? Tak! Różnica jest taka, że pasteryzowanie to fachowe określenie procesu zabezpieczenia i konserwowania żywności, a wekowanie to jego potoczna nazwa. Wzięła się od metody Johanna Wecka, który do zamykania słoików wykorzystywał gumki oraz druciane nakrętki.

Ile czasu można przechowywać weki?

Wszystko zależy od typu zawekowanego produktu:

  • zaprawy, tj. marynaty, dżemy czy kompoty – najlepiej maksymalnie do 12 miesięcy;
  • zupy i sosy – nie dłużej niż kilka tygodni.