Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

10 trików, jak przygotowywać szybkie, smaczne, zdrowe i różnorodne śniadania

różnorodne śniadania

Wszyscy wiemy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, a mimo to często traktujemy je po macoszemu. Codziennie jemy takie same kanapki, stały zestaw płatków albo owsiankę, nie siląc się na wymyślanie atrakcyjniejszych potraw. Jak przerwać tę rutynę i sprawić, by śniadanie stało się ulubionym posiłkiem dnia? Poznaj sposoby, dzięki którym szybko i bez wysiłku przygotujesz smaczne, zdrowe śniadanie, które już nigdy nie będzie kojarzyć się z nudą.

Zdrowe śniadanie, czyli jakie? Co warto jeść na śniadanie?

Jedzenie zdrowych śniadań ma same zalety: dodaje energii, poprawia samopoczucie, usprawnia pracę mózgu, a także wspiera odchudzanie, bo dzięki niemu rzadziej sięgamy po kaloryczne przekąski w ciągu dnia. Aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki energii i witamin, jedz produkty bogate w wartości odżywcze, ale jednocześnie takie, które są lekkostrawne i nie wywołują wzdęć ani uczucia ciężkości. Na talerzu powinny znaleźć się:

  • węglowodany – np. mieszane pieczywo (jest lepiej przyswajalne niż razowe), pełnoziarniste płatki zbożowe (np. owsiane, gryczane, kukurydziane),
  • białka – czyli mleko i przetwory mleczne, sery, jaja, dobrej jakości wędliny,
  • dobre tłuszcze – obecne w orzechach, siemieniu lnianym, pestkach, pastach rybnych czy awokado,
  • witaminy, makro- i mikroelementy oraz antyoksydanty – których najwięcej jest w warzywach i owocach.

Zrezygnuj ze słodkich drożdżówek, pączków i croissantów, chyba że przygotowujesz je własnoręcznie z wysokiej jakości produktów i z ograniczoną ilością cukru. 

Jakie triki pomogą ci przygotowywać szybkie, zdrowe śniadanie?

Gdy do twojego śniadaniowego menu wkradła się nuda, czas pomyśleć o wymianie stałego zestawu na bardziej kreatywne potrawy. Jak szybko przygotować smaczne, różnorodne i zdrowe śniadania?

  • Korzystaj z mrożonek Hortex

Przygotowanie wartościowego śniadania może być utrudnione, gdy nie mamy dostępu do świeżych, niepryskanych owoców i warzyw. Na szczęście z pomocą przychodzą mrożonki Hortex. Są pełne witamin i minerałów, a przy tym doskonale smakują, bo zamrażane są tuż po zbiorach. Sięgaj po nie zawsze, gdy masz ochotę na coś dobrego na śniadanie – zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej.

  • Zrób zapasy

Grunt to dobre przygotowanie, dlatego staraj się mieć zawsze zapas produktów, z których najczęściej przygotowujesz śniadania, np.: płatki zbożowe, mleko (tradycyjne lub roślinne), superfoods – nasiona goji i chia, spirulina, miód, siemię lniane, żurawina, a także mrożone warzywa i owoce Hortex. Gdy wszystko masz w zasięgu ręki, przygotowanie wartościowego śniadania nie będzie stanowiło żadnego problemu.

  • Przyrządzaj śniadania na kilka dni 

Niektóre bazy śniadaniowe, np. owsiankę, możesz przygotować w większej ilości i zjeść w ciągu dwóch dni (nadmiar przechowuj w lodówce). Przed podaniem dodaj do niej odrobinę miodu z cynamonem i kawałki świeżych lub mrożonych owoców Hortex.

  • Ogranicz liczbę naczyń

Przyrządzenie dobrego śniadania (i sprzątanie po nim) pójdzie szybciej, jeśli ograniczysz liczbę niezbędnych garnków i miseczek. Masz ochotę na pankejki, a butelka z jogurtem czy maślanką nie jest już pełna? Wbij do środka jajko, dodaj trochę cukru, mąki, sody oczyszczonej i proszku do pieczenia. Zakręć butelkę, porządnie wstrząśnij i… już! Ciasto wylewaj na rozgrzaną patelnię bezpośrednio z butelki, formując małe placuszki. Pankejki podawaj z pysznym owocowym sosem ze zblendowanych owoców Hortex.

  • Wykorzystuj resztki

Nie wyrzucaj dobrego jedzenia – z wczorajszego obiadu przygotuj dzisiejsze śniadanie. Jeśli z poprzedniego dnia zostały ci np. kawałki kurczaka i brązowy ryż, podsmaż Mieszankę meksykańską Hortex i zrób z całości nadzienie do chrupiących wrapów. Nie musisz ich piec samodzielnie – w sklepie znajdziesz duży wybór tortilli o dobrym składzie. Sycące wrapy to również doskonały pomysł na szybkie śniadanie do szkoły.

Jak przygotować szybkie, zdrowe śniadanie? - infografika
  • Rób odżywcze koktajle

Owocowe i warzywne koktajle z dodatkiem mleka roślinnego, płatków zbożowych i superfoods, jak jagody goji, nasiona chia czy spirulina, to doskonała propozycja na przełamanie śniadaniowej monotonii. Są zdrowe i odżywcze, a ich przygotowanie zajmuje mniej niż 5 minut! Możesz dodawać do nich cokolwiek zechcesz. Świetnie smakuje np. koktajl owocowy z płatkami zbożowymi, mlekiem roślinnym, garścią mrożonych owoców Hortex (np. jagód leśnych i malin), łyżką siemienia lnianego i odrobiną cynamonu. Składniki wystarczy tylko zblendować.

  • Używaj piekarnika

Piekarnik dobrze sprawdza się nie tylko podczas przyrządzania obiadu, ale jest też świetnym kompanem, gdy trzeba przygotować dobre śniadanie. Z jego pomocą stworzysz nietypowe, ale doskonałe potrawy, jak pieczone, nadziewane awokado. Dwa dojrzałe awokado umyj i przekrój na pół (nie obieraj), wydrąż pestkę i ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. W miejsce po pestce wbij jajko, dołóż pokrojone kawałki wędliny i odrobinę Szpinaku Hortex. Całość posyp wiórkami sera i posiekanym szczypiorkiem. Dopraw do smaku i piecz przez 30 minut w temperaturze 180°C. Serwuj solo albo z ulubionym sosem, np. jogurtowym.

  • Korzystaj z mikrofalówki

Mikrofalówka może być twoim przyjacielem podobnie jak piekarnik. Z jej pomocą przygotujesz wiele szybkich śniadań, które swoją nietypową formą zachwycą całą rodzinę. Nasza propozycja: do kubka na herbatę wbij dwa jajka, dodaj połówkę pokrojonej papryki i odrobinę mrożonych liści szpinaku Hortex. Oprósz wszystko solą i pieprzem, wymieszaj i wstaw do mikrofalówki na 30 sekund. Serwuj w kubeczku, posypane świeżymi ziołami, natką pietruszki albo szczypiorkiem.

  • Przyrządzaj pasty warzywne do kanapek

Masz dość kanapek z serem i wędliną? Przygotuj proste pasty warzywne do chleba. Wartą wypróbowania jest np. pasta kanapkowa z mrożonego groszku Hortex. Oprócz groszku potrzebujesz tylko ząbek czosnku, trochę oliwy, garść uprażonych ziaren słonecznika, odrobinę soku z cytryny i przyprawy. Groszek ugotuj, przestudź i wsyp do miski, a później dodaj pozostałe składniki i wszystko zblenduj na gładką masę. Pastę możesz podawać na kanapkach albo – w zdrowszej wersji – na wydrążonych połówkach ogórka lub kawałkach selera naciowego.

  • Zrób coś z niczego

Jeśli systematycznie nie uzupełniamy zapasów spożywczych, w końcu nadchodzi dzień, kiedy po otwarciu lodówki wita nas jedynie światło. Głodni, rzucamy się w wir poszukiwań i odnajdujemy smętne resztki, np. jajka, trochę mrożonych warzyw i kilka kromek lekko przysuszonego chleba. Możemy zrezygnować i kupić coś na mieście albo i z takich składników przygotować dobre, wartościowe śniadanie. Jak to zrobić?

Ułóż dwie kromki na patelni – jedna na drugiej. Na środku górnej kromki wydrąż średniej wielkości dziurę (możesz użyć w tym celu literatki). W powstałe miejsce wbij jajko i posyp je delikatnie solą i pieprzem. Podpiekaj na wolnym ogniu pod przykryciem, do chwili, aż białko się zetnie. W tym czasie podsmaż na patelni mrożone warzywa Hortex, dopraw je do smaku i serwuj razem z gotowym tostem.

Pozostałe porady