Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

13 trików, jak przygotować szybkie, proste i zdrowe posiłki dla dzieci

warzywa dla dzieci

Doskonale wiemy, że powinniśmy kształtować u dzieci zdrowe nawyki żywieniowe. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest przygotowywanie im wartościowych posiłków, pełnych różnorodnych warzyw i owoców. Tyle w teorii, bo w praktyce trudno jest zrealizować taki plan, zwłaszcza gdy ciągle brakuje nam czasu, a dzieci nie chcą jeść klasycznej surówki czy warzyw ugotowanych na parze. Na szczęście istnieje całkiem sporo pomysłów na niestandardowe i zdrowe dania, które zyskają aprobatę naszych pociech, a ich przygotowanie zajmuje niecałe 30 minut! Poznaj nasze propozycje.

Szybkie pomysły na nietypowe śniadanie dla dzieci

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, dlatego warto zadbać o to, by dostarczało dziecku jak najwięcej substancji odżywczych i dawało mu wystarczająco dużo energii do nauki i zabawy. Naszym pociechom na pewno przypadną do gustu łatwe w przygotowaniu:

  • jajka zapiekane w kubeczkach

Proste, ale bardzo efektowne śniadanie, które można zrobić z dowolnych składników. To nie tylko ciekawa alternatywa dla kanapek, ale też świetny sposób na wykorzystanie resztek z lodówki. Do ceramicznego kubeczka wkładamy np. odrobinę mrożonego szpinaku Hortex, kilka plastrów suszonego pomidora i oliwki. Zalewamy roztrzepanym jajkiem, posypujemy wiórkami sera i odrobiną ziół. Całość zapiekamy w mikrofali – wystarczy 40 sekund! Śniadanie serwujemy w kubeczku – można je jeść łyżką albo widelcem. Doskonale smakuje z domowym keczupem albo delikatnym sosem jogurtowym.

  • placuszki z owocami i warzywami

Gofry, ciastka warzywno-owocowe, wszelkiego rodzaju słodkie i słone placuszki to śniadanie pewniak. Smakują każdemu, bez względu na wiek. Co ważne, przygotowanie takich rarytasów jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Słodkie wersje można serwować z całymi kawałkami owoców albo oblane pysznym sosem ze zblendowanych owoców Hortex; słone dobrze smakują z domowym keczupem.

Placuszki jogurtowe z jagodami - infografika
  • owocowo-warzywne koktajle

Koktajle z owoców i warzyw zwykliśmy traktować jako przekąskę. Ale uzupełnione np. o garść sycących płatków zbożowych, jagody goji, odrobinę miodu lub syropu z agawy i kapkę mleka roślinnego doskonale nadają się też na śniadanie. Taką bombę witaminową stworzymy w niecałe 5 minut, z dowolnie wybranych składników.

Koktajl to również doskonała propozycja dla spóźnialskich – można zabrać go na wynos i wypić w drodze do szkoły.

Pomysły na wartościowy obiad dla dzieci

Nic tak nie przekonuje dzieci do zjedzenia zdrowych produktów, jak kolorowa, atrakcyjna forma i nietypowy sposób podania. Gdy zależy nam, by w diecie naszej pociechy znalazło się jak najwięcej wartościowych składników, przemycajmy je w ciekawej postaci. Sprawdzą się tu m.in.:

  • zupa tradycyjna i zupa krem

Dzieciaki uwielbiają zupy. Nic dziwnego – są pyszne, sycące i rozgrzewające. Również z perspektywy rodzica zupy mają same zalety – łatwo je przygotować (zwłaszcza gdy korzystamy z mrożonek), nie trzeba poświęcać im wiele czasu, bo gotują się same, i można przemycić w nich cenne warzywa, które niekoniecznie smakują dziecku na surowo. Jeśli mamy w domu szczególnie podejrzliwego osobnika, warto szykować zupy w postaci kremu – wtedy nie będzie wiadomo, co tak naprawdę jest w środku. Zupy krem najlepiej smakują z domowymi grzankami. Gdy mamy szczególnie mało czasu możemy wspomóc się gotowymi zupami Hortex. Nie zawierają sztucznych barwników ani konserwantów i są gotowe w kilka minut.

Błyskawiczna zupa pomidorowa – infografika
  • wrapy

Proste placki z tortilli (upieczone samodzielnie lub kupione w sklepie) z nadzieniem mięsnym lub wegetariańskim, posypane tartym serem, zyskają aprobatę każdego dziecka. Łatwo je przygotować i odgrzać, więc można je od razu przyrządzić na dwa dni. Szczególnie dobrze smakują wrapy z mięsem mielonym, sosem pomidorowym i serem zapieczone w piekarniku. Inną, równie smaczną propozycją są wrapy po meksykańsku z kurczakiem.

Do ich przygotowania potrzebujemy tylko:

  • 4 placków tortilla
  • upieczonej piersi z kurczaka
  • Mieszanki meksykańskiej Hortex (m.in. z kukurydzą, czerwoną fasolą i papryką)
  • 2 łyżek przecieru pomidorowego
  • odrobiny oliwy z oliwek
  • soli i pieprzu
  • garści startego żółtego sera – do posypania

Mieszankę warzyw podsmażamy na patelni z odrobiną oleju. Gdy jest gotowa, dorzucamy pokrojone mięso kurczaka i doprawiamy do smaku. Aby masa była bardziej zbita, możemy dodać przecier pomidorowy. Ciepłą masę nakładamy do placków i zwijamy w charakterystyczny rulon. Wrapy można jeść od razu albo podpiec na patelni. Warto posypać je po wierzchu tartym serem – gdy się rozpuści, będzie przyjemnie ciągliwy. Dzieci to uwielbiają!

  • kotleciki

Kotlety dają nam ogromne pole do popisu. Można je przygotować z jajek, kaszy, ziemniaków, mięsa mielonego, warzyw lub ze sprytnego połączenia kilku tych składników. Zaletą kotletów jest nie tylko ich wpadająca w oko forma i nieograniczona możliwość kreacji, ale też fakt, że można je przygotować w kilka chwil i serwować na wiele sposobów. Dobrze smakują solo, z ziemniakami, sosem, ryżem, a nawet z makaronem.

Dzieciom na pewno posmakują szybkie kotleciki z kaszy jaglanej ze szpinakiem i serem. Wystarczy ugotować ½ szklanki kaszy, dodać 50 g podsmażonego i posiekanego szpinaku Hortex, dorzucić ok. 30 g tartego sera, doprawić do smaku, obtoczyć w roztrzepanym jajku i bułce tartej i upiec na złoty kolor.

Zdrowe i pyszne przekąski dla dzieci

Dzieci często marudzą o coś słodkiego. Nie dawajmy im wtedy kupionej naprędce drożdżówki, ciastka czy żelków. W niecałe pół godziny sami możemy stworzyć zdrową i smaczną przekąskę i jeszcze zrobić zapasy!

  • batoniki z granoli

Granola to śniadanie i przekąska w jednym. W formie sypkiej może być serwowana z mlekiem jako wartościowe śniadanie. W postaci batonika doskonale nadaje się na zdrową przekąskę. Do jej przygotowania możemy użyć dowolnych mieszanin orzechów, płatków i suszonych lub mrożonych owoców.

Błyskawiczna zupa pomidorowa – infografika
  • lody z mrożonych owoców

Lody smakują doskonale o każdej porze roku, również zimą. Te zrobione samodzielnie można dawać dziecku bez żadnych wyrzutów sumienia. W końcu znajdą się tu tylko sprawdzone produkty. Jeśli chcemy przygotować większą porcję (dla 5 osób) przyszykujmy:

  • ok. 400 g mrożonych owoców Hortex (np. truskawek, malin lub mieszanki owocowej)
  • 250 ml jogurtu lub śmietanki kremówki
  • ok. 100 g cukru lub syropu klonowego (opcjonalnie)

Wszystkie produkty należy połączyć i zmiksować na gładko, a później przełożyć do foremek na lody (najlepiej takich z patyczkami) i włożyć do zamrażarki na ok. 2 godziny. Jeśli nie zależy nam na patyczku, lody można serwować w miseczkach i spożyć od razu po przygotowaniu. Warto posypać je pokruszonymi orzechami lub wiórkami z czekolady.

Zdrowa i lekka kolacja dla dzieci

Kolacja serwowana dzieciom powinna być nie tylko pełnowartościowa, ale i lekka. Ciężkie potrawy zjadane na noc mogą wywoływać problemy żołądkowe i zaburzać prawidłowy rytm snu. Zatem pizzę czy treściwe makarony planujmy raczej na obiad. Na kolację lepiej podać:

  • kanapki, surowe warzywa lub chipsy z tortilli z pastą warzywną

Kanapki wydają się nudne. Ale można łatwo odczarować ich wizerunek. Zamiast plasterka szynki i sera posmarujmy pieczywo samodzielnie przygotowaną pastą – z zielonego groszku, fasoli, buraczków, bobu albo marchewki. Pomysłów na wartościowe smarowidła jest całe mnóstwo! Do ich przygotowania wystarczy kilka prostych składników – ugotowane warzywa (również z mrożonki), kilka kropel oliwy, przyprawy i opcjonalne dodatki, np. kawałek sera, tahina, pestki słonecznika. Całość zblendujmy i gotowe.

Prosta pasta kanapkowa z jajek i szpinaku - infografika

Pastę warzywną możemy też serwować na kawałkach selera naciowego czy na łódeczkach z wydrążonego ogórka. W ten sposób dostarczamy dziecku kolejną porcję wartościowych witamin.

Sceptyków do zasmakowania w warzywnych specjałach zachęćmy jeszcze innym dodatkiem – domowymi nachosami.

Aby przygotować 16 smakowitych chipsów wystarczy:

  • 1 pełnoziarnisty placek tortilli (średnica ok. 25 cm)
  • 50 g masła
  • 2 ząbki czosnku
  • przyprawy (np. bazylia, zioła prowansalskie, tymianek)

Placek podzielmy na 16 trójkątów, posmarujmy je mieszanką z roztopionego masła, czosnku i ziół i ułóżmy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczmy w 160°C przez 13 minut.

  • warzywne „frytki”

Zdrową alternatywą dla tradycyjnych frytek są pieczone kawałki różnego rodzaju warzyw, podlane odrobiną oliwy z dodatkiem aromatycznych ziół (zwłaszcza tymianku i słodkiej papryki). Mycie i krojenie jarzyn jest dość pracochłonne, dlatego możemy użyć mrożonek Hortex, np. marchewki w wersji mini, fasolki szparagowej albo mieszanki włoskiej z fasolką, marchewką, cukinią oraz cząstkami kalafiora i brokułu. Wystarczy rozłożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec w piekarniku nagrzanym do 190 °C przez 30 minut. Najlepiej smakują z domowym keczupem lub sosem czosnkowym. Pamiętajmy, że pieczone warzywa tracą mniej cennych wartości odżywczych niż gotowane, dlatego warto po nie sięgać jak najczęściej. Jak widać, pomysłów na wartościowe, proste i niesztampowe posiłki dla dzieci jest całe mnóstwo. Warto eksperymentować z nowymi połączeniami i smakami, aby rozbudzić w dziecku miłość do dobrego, nieśmieciowego jedzenia. To inwestycja w jego zdrową przyszłość.

Pozostałe porady