Jak ugotować kalafior?

Kalafior należy do rodziny kapustowatych, ma delikatny, lekko słodkawy smak. Serwowany z podsmażoną na maśle bułką tartą jest wspomnieniem z dzieciństwa dla wielu z nas. By smakował wyśmienicie, trzeba go odpowiednio przygotować. Jak?

Kalafior i jego właściwości

Kalafior to warzywo, które zachwyca nie tylko smakiem, ale i swoimi właściwościami.  Ma niewiele kalorii, a jednocześnie jest sycący. Co zaś najważniejsze, jest cennym źródłem licznych witamin oraz minerałów – m.in. sodu, potasu, żelaza, wapnia, magnezu, cynku, witamin K, C, B6 czy kwasu pantotenowego oraz nikotynowego.

Kojarzymy go również z uwagi na dość specyficzny zapach – powstaje, ponieważ w kwiecie kalafiora znajdują się olejki eteryczne.

Niewątpliwie jednak kalafior warto włączyć do swojej diety. A w jakiej postaci?

Gotowanie kalafiora

Rozgotowany kalafior nadaje się wyłącznie do tego, by przygotować z niego puree. To również dobry pomysł, jednak mimo wszystko warzywo to zyskuje na jakości również dzięki unikalnej teksturze. By ją zachować, kalafiora gotować trzeba w określony sposób. Jak?

Sięgnij po duży garnek i zagotuj wodę ze szczyptą soli, opcjonalnie możesz do niej dodać też łyżeczkę cukru, by mieć pewność, że warzywo nie złapie typowej goryczki, przekrój kalafiora na pół, a najlepiej podziel na mniejsze różyczki i wrzuć do wrzątku, gotuj do miękkości – zazwyczaj kalafior potrzebuje ok. 15-20 minut.

Jeśli warzywo chcesz gotować na parze, pamiętaj, by kalafiora nie solić uprzednio oraz zwiększyć czas gotowania do ok. 25-30 minut.

Warto podkreślić, że najlepiej smakuje kalafior świeży, którego kupujesz latem na bazarze. Poza sezonem, jeśli chcesz mieć pewność, że warzywo nie będzie gorzkie – stawiaj na mrożony kalafior dobrej jakości. Przygotowując ją zgodnie z instrukcją, będziesz się cieszyć doskonałym smakiem.

Kalafior na surowo

Zaskoczenie? A jednak! Nie istnieją żadne przeszkody, by skosztować kalafiora bez żadnej obróbki. Będzie wtedy przyjemnie chrupiący – niczym kapusta. A jeśli chcesz sprawić, by stał się nieco bardziej miękki, możesz go delikatnie zblanszować – niech jednak gotowanie nie trwa dłużej niż 3-4 minuty.

Z czym takiego kalafiora na surowo serwować? Najlepiej sprawdzi się w sałatkach, np. w towarzystwie sałat lub rukoli, czerwonej cebuli oraz jajka mollet, czyli na półtwardo. Do tego majonezowy dressing i… gotowe. Do sałatek warto sięgnąć po różne odmiany kalafiora – nie tylko tego białego, ale i fioletowego czy romanesco.

Sprawdzone przepisy z kalafiorem

Kalafior na dobre zagościł już w polskiej kuchni. Jest nie tylko doskonałym dodatkiem do dań, ale może również sam być podstawą pełnowartościowego posiłku. Jak przygotować najpopularniejsze dania z kalafiora?

Zupa kalafiorowa – przepis

Zupa kalafiorowa jest bardzo łatwa w przygotowaniu.

  • Zaczynamy od skrojenia w kostkę cebuli i marchewki.
  • Następnie smażymy je przez 3 minuty na rozgrzanym oleju.
  • Dodajemy później pokrojone ziemniaki i dalej smażymy przez około 7 minut.
  • Kolejnym krokiem jest dodanie drobnych różyczek kalafiora.
  • Całość podsmażamy jeszcze chwilę, następnie zalewamy wszystko bulionem oraz gotujemy mieszankę pod przykryciem przez około 20 minut.
  • Następnie dodajemy koperek, zaprawiamy zupę śmietaną i możemy podawać.

Zupa kalafiorowa smakuje doskonale podana z chlebem lub ciepłymi grzankami.

Możemy także zdecydować się na dodanie mrożonych warzyw – postępujemy wtedy zgodnie z podpowiedziami podanymi na opakowaniu mieszkanki.

Jeśli mamy ochotę na zupę krem z kalafiora, zblenduj zawartość swojego garnka. Dzięki temu uzyskasz pyszną gęstą potrawę!

Sałatka z kalafiora – przepis

Szybki sposób na smaczną i pożywną przekąskę lub dodatek do dania głównego!

  • Przygotuj pokrojonego w małe różyczki kalafiora, który wrzuć najpierw na kilkadziesiąt sekund na osolony wrzątek.
  • Do odsączonego warzywa dodaj kukurydzę i ogórki kiszone.
  • Całość wymieszaj z majonezem, dopraw do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny.

Możesz też sałatkę posypać koperkiem. To tylko jedna z wielu możliwości!

Kotlety z kalafiora – przepis

Doskonały sposób na przygotowanie czegoś innego, pożywnego i równie smacznego, co tradycyjne kotlety schabowe lub mielone.

  • Ugotowanego kalafiora kroimy na kawałki i studzimy, a następnie rozdrabniamy w malakserze.
  • Doprawiamy go solą i pieprzem i mieszamy z bułką tartą.
  • Formujemy kotlety i smażymy na średnim ogniu z każdej strony (aż do ładnego zarumienienia się panierki).

Kotlety można podać z ziemniakami lub jako przekąskę (warto wtedy podać je z grzankami i rozpuszczonym serem).