Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

Jak zrobić sok z malin?

sok z malin

W „domowej” medycynie sok z malin, a także napar z suszonych liści tej rośliny, to najlepszy lek na jesienne i zimowe przeziębienia. Wie o tym każda mama, która zakatarzonym i kichającym dzieciom podaje herbatę z sokiem malinowym. Jest to naturalny sposób na wzmocnienie organizmu, by ten skutecznie zawalczył z chorobą. Doskonale do tego się nadaje sok zrobiony w domu. Jak go przygotować?

Przepis na sok z malin

Sezon na maliny jest długi. Najpierw w środku wakacji dojrzewają wczesne odmiany, a wczesną jesienią – odmiany późniejsze. Jedne i drugie smakują wybornie zjadane prosto z krzaków, dodawane do deserów, przerabiane na mus czy soki. Pyszne owoce można też mrozić. Co ciekawe, z owoców mrożonych w domu czy oferowanych przez Hortex można nawet w środku zimy zrobić pyszny sok, który zachowuje niemal wszystkie właściwości świeżych malin.

Przygotuj duży szklany słój, maliny i cukier. Na 1 kg owoców  wystarczy ok. 300 g cukru, choć niektórzy dają więcej – do 500 g.

Sok z malin – kolejność czynności:

  1. Do umytego słoja wsyp warstwę malin, przesyp je cukrem, powtarzaj do wyczerpania owoców (ostatnia warstwa to cukier).
  2. Przykryj słój podwójną warstwą gazy, by nie dostały się tam owady zwabione zapachem owoców.
  3. Postaw na słonecznym parapecie.
  4. Po kilku dniach owoce powinny puścić sok. Im jest cieplej, tym czas oczekiwania na sok jest krótszy.
  5. Następnie przygotuj słoiczki lub butelki na sok (wyparz je i wypraż w piekarniku).
  6. Zlej sok przez sitko do garnka, gotuj sok aż do zagotowania.
  7. Gorący sok wlej do słoiczków lub butelek, mocno zakręć, słoiki stawiaj do góry dnem do wystygnięcia.

Z pozostałych owoców możesz zrobić dżem, odparowując resztki soku.

Sok z malin z sokownika

jak zrobić sok z malin z sokownika

Stalowy sokownik parowy pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze owoców. Oczyszczone maliny wrzucamy do dużego pojemnika, do małego dodajemy wodę i całość podgrzewamy. Proces uzyskania soku polega na ogrzewaniu owoców parą wodą, która powoduje pękanie delikatnej skórki, a to finalnie prowadzi do intensywnego wypływu soku przez rurkę z boku urządzenia. Otrzymujemy w ten sposób gorący, klarowny sok bez odrobiny cukru.

Maliny to owoce półsłodkie, dlatego do uzyskania optymalnego smaku wystarczy dodać 150-200 gram na 1 kg owoców. Dodajemy go do ciepłego soku. Gotowy, ostudzony sok można przechowywać przez kilka dni w lodówce lub też pasteryzować w butelkach.

Inne przetwory z malin

Maliny można wykorzystać do wielu domowych przetworów – nie tylko konfitur, ale także owoców w syropie, które będą idealnie pasować do zimowych deserów!

Prawdziwa konfitura z malin

konfitura z malin - przepis

Pozostałe po wyciśnięciu soku z malin owoce można wykorzystać do zrobienia prawdziwych konfitur malinowych. Nie ma obawy, ze będą zbyt mało słodkie lub mało owocowe, ponieważ w razie potrzeby można do nich dodać odrobiny wcześniej przygotowanego soku.

Do masy owocowej dodajemy cukier żelujący i niewielką ilość wody. Całość gotujemy na bardzo małym ogniu przez około 20-30 minut, ciągle mieszając, aby masa się nie przypaliła. Jeśli masa jest zbyt gęsta lub mało słodka, dodajemy do niej odrobinę soku. Gotowe konfitury przekładamy do wyparzonych słoiczków i następnie pasteryzujemy.

Maliny w syropie

Aby przygotować maliny w syropie, nie musimy czekać na owocowy sezon. Można do tego wykorzystać mrożone maliny Hortex. Maliny przekładamy do wcześniej przygotowanych słoiczków. W garnku zagotowujemy wodę z cukrem i takim gorącym syropem zalewamy owoce. Słoiczki z malinami pasteryzujemy przez około. 20 minut. Maliny w syropie można wykorzystać zarówno do zimowych deserów, ciast, jak i herbaty, shake’ów lub dr

Pozostałe porady